Czym jest kardiografia impedancyjna?
Kardiografia impedancyjna (ICG) jest prostą i nieinwazyjną metodą monitorowania hemodynamicznego, opierająca się na ocenie zmienności impedancji klatki piersiowej. Oznacza to, że w sposób całkowicie bezpieczny umożliwia ocenę przepływu krwi w sercu i najważniejszych naczyniach.
Czy jest to metoda nowa?
Kardiografia impedancyjna po raz pierwszy była wykorzystywana już ponad 50 lat temu w czasie lotów kosmicznych przez NASA. Jednak dopiero w ostatnich latach stały się dostępne wysokiej jakości urządzenia, które można stosować powszechnie w medycynie. Dzięki rosnącej liczbie badań naukowych metoda ta staje się coraz bardziej doceniania. Kardiolodzy pracujący w MD Clinic Praga mają wieloletnie doświadczenie w jej zastosowaniu i duży wkład w rozwój badań naukowych nad zastosowaniem tej metody. Jako eksperci w tej dziedzinie wiedzą jak wykorzystać ją w leczeniu pacjentów.
Do czego służy kardiografia impedancyjna?
Metoda ta umożliwia ocenę najważniejszych parametrów dotyczących funkcji serca jako pompy - są to m. in. wskaźnika objętości wyrzutowej (SI) oraz rzut serca (CI). To od tych parametrów w dużym stopniu zależy wydolność organizmu. Kardiografia impedancyjna pozwala również ocenić zawartość płynu w klatce piersiowej (TFC), co ma szczególne znaczenie u osób podatnych na przewodnienie. Innym ważnym parametrem mierzonym tą metodą jest systemowy opór naczyniowy (SVRI), który wskazuje w jakim stopniusą usztywnione naczynia tętnicze. Dzięki tak kompleksowej ocenie uzyskujemy bardzo ważne informacje na temat stanu układu krążenia.
U jakich pacjentów kardiografia impedancyjna jest przydatna?
Kardiografia impedancyjna jest najbardziej przydatna u chorych z nadciśnieniem tętniczym i niewydolnością serca. W nadciśnieniu tętniczym wykonanie tego badania umożliwia wybór takich leków, które są najlepiej dopasowane do przyczyny zbyt wysokich wartości ciśnienia. W przypadku niewydolności serca kardiografia impedancyjna pozwala dobierać leki tak, aby pacjent przyjmował je w optymalnych dawkach, zapewniających jak najlepsze funkcjonowanie na codzień.
Czy kardiografia impedancyjna jest przydatna u osób zdrowych?
Tak. Jest to metoda, które może ujawnić zaburzenia funkcji układu krążenia na bardzo wczesnym etapie. Zwłaszcza osoby z podwyższonym ale jeszcze prawidłowym ciśnieniem tętniczym mogą odnieść korzyść z tego badania.
Nasi specjaliści
Jest Kierownikiem Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego oraz konsultantem Wojskowej Służby Zdrowia w dziedzinie kardiologii.
Studia na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi ukończył jako prymus, za co został nagrodzony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej białą bronią.
Od 2005 roku jest związany z Kliniką Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W 2012 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, a w 2017 roku - kardiologii. Rozwój zawodowy łączy z działalnością naukową. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, w 2016 roku - doktora habilitowanego na odstawie osiągnięcia naukowego ,, Zastosowanie kardiografii impedancyjnej w diagnostyce i optymalizacji leczenia chorych z nadciśnieniem tętniczym".
Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 lutego 2023 roku dr hab. n. med. Paweł Krzesiński, specjalista kardiologii i chorób wewnętrznych, otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
Regularnie uczestniczy w szkoleniach i konferencjach krajowych i zagranicznych, podnosząc swoje kwalifikacje i przekazując swoje doświadczenia innym.
Jako cel stawia sobie skuteczną diagnostykę i optymalizację leczenia poprzez dopasowanie go do indywidualnych problemów zdrowotnych pacjenta.
Zajmuje się leczeniem nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, choroby wieńcowej, zaburzeniami rytmu serca, omdleń.
Profesor Krzesiński wykonuje, również badania diagnostyczne:
Echo serca EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa) Kardioimpedancja (ICG)Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z kardiologią związany jest od czasu studiów, gdzie początkowo w ramach Indywidualnego Toku Studiów a następnie studiów doktoranckich pracował w Klinice Kardiologii I Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii UM w Łodzi. W latach 2001/2002 był stypendystą programu Sokrates Erasmus na Uniwersytecie w Murcii (Hiszpania). Zainteresowania Dr poza kardiologią ogólną koncentrowały się na diagnostyce i leczeniu chorych z omdleniami odruchowymi. Efektem tych lat była obroniona z wyróżnieniem w 2008r praca doktorska "Zmiany neurohormonalne podczas testu pochyleniowego u chorych z omdleniami wazowagalnymi".
Od września 2008r. związany jest z Kliniką Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
W 2010r. uzyskał tytuł specjalisty chorób wewnętrznych, a w 2013 specjalisty z dziedziny hipertensjologii.
Dodatkowo w 2013r. ukończył studia podyplomowe "Zarządzanie Innowacją w Sektorze Zdrowia" na Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Doktor Stańczyk zajmuje się leczeniem nadciśnienia tętniczego, chorobą wieńcową, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu serca, kołataniami serca.
Doktor Stańczyk nie prowadzi diagnostyki i leczenia utraty przytomności i dysautonomii.
Zobacz inne specjalizacje